Nazwa regionu:

Elbląg

Liczba ludności:

119 tyś.

Powierzchnia obszaru:

79 km²

Elbląg – 5 najciekawszych miejsc wartych zobaczenia

Elbląg to jedno z najstarszych miast w Polsce, które zostało założone w 1237 roku. Położone jest w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko Malborka. Jeśli jesteś przejazdem w tym mieście warto przy okazji zobaczyć kilka miejsc, które na pewno będzie można mile wspominać.

Oto 5 najciekawszych miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Elblągu.

Elbląg – kanał hydrograficzny

To jedna z największych atrakcji na Mazurach. Kanał Elbląski to unikalny zabytek, który składa się z trzech odcinków o całkowitej długości 147 kilometrów. Cały kanał obejmuje jeziora oraz odcinki żeglowne. Co ciekawe jest to jedyne miejsce, gdzie statki mogą poruszać się nie tylko na wodzie, ale również na lądzie poprzez specjalne wózki przewozowe. W Elblągu na taką podróż mówi się, że jest to „rejs po trawie”.

Elbląg – Wieża Targowa

To budynek najbardziej charakterystyczny dla tego miasta. Wieże Targową nazywa się, również Bramą Targową. Budynek pochodzi z XIV wieku i był kiedyś częścią muru obronnego. Aktualnie znajduje się tam muzeum, w którym można poznać całą historie dotycząca miasta oraz taras widokowy.

Pomnik Małego Piekarczyka w Elblągu

Postać z pomnika to najpopularniejszy bohater Elbląski związany z legendami miasta, który akurat w tej jest oparty na faktach z okresu wojen między Zygmuntem Starym a Zakonem Krzyżackim. Legenda opowiada o tym, że miasto zostało zaatakowane przez Krzyżaków nocą, a połowa mieszkańców obudzona przez alarm wchodząc na wieże lala smołą i rzucała kamieniami, aby odeprzeć atak. Mówi się, że wśród broniących miasto był właśnie piekarczyk, który swoją łopatą do chleba miał urwać liny trzymające bramę wejściową do Elbląga.

Katedra w Elblągu

Jeśli ktoś lubi obiekty sakralne to właśnie ta katedra w Elblągu jest najważniejszym budynkiem w Polsce. Katedra została zbudowana w XIII wieku, ale przez wiele lat była co chwile niszczona i odbudowywana. W katedrze warto zobaczyć figury apostołów, gotycką rzeźbę Św.Mikołaja oraz chrzcielnicę wykonana w 1387 roku z brązu.

Park zwany Bażantarnia

Jest to zabytkowy park, w którym przepływa Srebrny Potok. Park Bażantarnia ma swój wyjątkowy klimat, dzięki stromym zboczom czy licznymi wąwozami. W parku można znaleźć takie atrakcje jak park linowy, stok narciarski, muszę koncertową czy miejsca na ognisko.