Jak urządzić ogród całoroczny?

Niniejszy artykuł pod tytułem Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dobrze zaprojektowany ogród może nie tylko sprawiać nam radość późną wiosną i latem, ale również przez cały rok. Wystarczy odpowiednio dostosować go do panujących warunków każdej pory roku. Tutaj znajdziesz informację jak urządzić ogród całoroczny.

Stwórz dobrą bazę

Aranżując swój całoroczny ogród, warto najpierw stworzyć odpowiednią kompozycją z krzewów, drzew i bylin, które będą bazą końcowej aranżacji. W roli tła zawsze sprawdzą się drzewa i krzewy iglaste oraz krzewy liściaste, które będą zdobić ogród nawet po sezonie wegetacyjnym. Świetnym uzupełnieniem będą też konstrukcje ogrodowe jak pergole czy zamknięty oszklony taras, w którym zimą będziemy mogli usiąść z ciepłym kubkiem herbaty i podziwiać mroźny klimat. Warto pamiętać o tym, aby w najniższych partiach ogrodu posadzić trawy ozdobne czy krzewniki (do ich nawożenia możesz użyć produktu Azofoska), które zasłonią widoczne konary krzewów. Dopiero w tak przygotowany sposób można uzupełniać ogród całoroczny roślinami sezonowymi.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu całorocznego?

Jeśli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok musisz wybrać odpowiednie rośliny, które zapewnią ciągłość sezonową. Poniżej znajdziesz gatunki, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Wiosna

Tuż pod koniec lutego najszybciej zakwitać będzie wawrzynek wilczełyko, oczar pośredni, ciemierniki, ranniki zimowe, przebiśniegi, krokusy i śnieżyce. Trochę później, bo dopiero w marcu możemy postawić na derenie, gęsiówki, zawilce gajowe czy pierwiosnki. Moją pojawić się pierwsze fiołki wonne i stokrotki pospolite. W kwietniu i maju w ogrodzie na pewno powinny królować tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki oraz niezapominajki. Warto też mieć wczesne odmiany azalii, magnolii i różaneczników.

Lato i jesień

Latem kwitną róże, lilie, aksamitki, pelargonie rabatowe, astry chińskie, cynie wytworne, werbena ogrodowa i begonie bulwiaste. Możemy skusić się także, na hortensje bukietowe. Jesień natomiast to odpowiednia pora dla wrzosów, astrów krzaczastych, zimowitów, późne odmiany róż i hortensji ogrodowych. Sezon kwiatów na przełomie października i listopada można zakończyć późnymi odmianami chryzantem i złoceniami ogrodowymi, które zimują w gruncie.

Ogród całoroczny polecamy dla osób, które mają czas zajmować się regularną pielęgnacją roślin. Podlewaniem, nawożeniem, przesadzaniem, odchwaszczaniem i innymi robotami ogrodowymi.

Zobacz także: https://porady.elblag.pl/twoja-trawa-moze-byc-zielona-takze-zima