Jak usunąć plamy z dywanu? 5 wskazówek

Jak usunąć plamy z dywanu? 5 wskazówek

Dywan może być świetną ozdobą w sypialni czy w salonie, ale niestety jest bardzo podatny na wszelkie plamy i zabrudzenia. W tym poradniku dowiesz się jak usunąć plamy z dywanu nawet te najtrudniejsze do pozbycia się.

Jak usunąć plamy z dywanu? Podstawowe zasady

Pamiętaj, aby plamę z dywanu usuwać jak najszybciej. Nie zostawiaj jej na kilka godzin bo później będzie trudniej ją usunąć. Nie pocieraj miejsca z zabrudzeniem, tylko osusz papierowym ręcznikiem. Wiele plam można usunąć za pomocą płynu do naczyń rozcieńczonego z wodą. Ale co zrobić jeśli taki sposób nie jest wystarczający? Oto kilka wskazówek.

Plamy na dywanie z tłuszczu

Świetnym roztworem, który może usunąć plamy z tłuszczu to sól w połączeniu z spirytusem salicylowym. Wystarczy jeśli wykonanym specyfikiem delikatnie potrzesz zabrudzenie tak, aby zeszło. Plamę z tłuszczu możesz również wywabić mąką, która mocno chłonie płyny np. mąka ziemniaczana. Wystarczy jeśli nasypiesz ją w miejsce rozlanego tłuszczu i pozostawisz na kilka godzin.

Plamy z czerwonego wina

Jak usunąć plamy na dywanie z czerwonego wina? Jeśli lubisz wieczorem usiąść przy lampce winna to wiesz jak trudno będzie usunąć wino z białego dywanu. Najpierw musisz osuszyć miejsce papierem, a następnie  posypać je sodą oczyszczoną i zostawić na godzinę. Po wchłonięciu się plamy trzeba odkurzyć pozostałą sodę odkurzaczem.

Jak usunąć plamy na dywanie z herbaty?

Wielu ludzi uwielbia spędzać popołudnie przy kubku cieplej herbaty. Niestety wystarczy chwila nie uwagi i napój może wylądować na miękkim dywanie. Świeża plamę musisz przykryć ręcznikiem, tak aby płyn się wchłoną. Następnie trzeba ją zaprać przy użyciu niewielkiej ilości płynu do prania albo do naczyń.

Jeśli posiadasz w swoim domu takie produkty jak na przykład Vanish do usuwania plam albo płyny podobnego przeznaczenia warto ich użyć w przypadku, gdy sposoby domowe nie działają.

Plamy na dywanie z tuszu

Domowym sposobem do usuwania plam z tuszu i atramentu jest użycie mąki ziemniaczanej i mleka. Konsystencja tych dwóch składników po wymieszaniu ma mieć formę pasty, którą później nakładamy na zabrudzone miejsce i zostawiamy do wyschnięcia. Na koniec miejsce gdzie hula plama trzeba odkurzyć.

Plamy na dywanie po wosku

Nie wpadaj w panikę, jeśli wosk z świeczki spadł Ci akurat na dywan. Takiej plamy pozbędziesz się używając papierowego ręcznika, którego przyłożysz do rozlanego wosku i przepracujesz żelazkiem. Rozpuści on grudki, a papier wchłonie. Uważaj tylko, aby nie spalić dywanu.