Jakie nasiona traw wybrać na trawnik?

Niniejszy artykuł pod tytułem Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dostępność wielu różnych rodzajów traw sprawia, że często wybierając mieszankę na trawnik ciężko jest podjąć decyzję, który z nich będzie najlepszy. Nasiona traw dostępne na rynku różnią się składem, jakością, ceną oraz przeznaczeniem. Te wszystkie czynniki determinują to, czy nasiona traw odpowiednio wykiełkują i trawa będzie wyglądać właśnie tak, jak tego chcemy. Przy wyborze mieszanki nasion na trawnik warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.

Z ilu i jakich gatunków powinna składać się mieszanka?

Do mieszanek nasion traw producenci najczęściej wykorzystują rodzaje takie, jak kostrzewa owcza, mietlica pospolita, kostrzewa czerwona, wiechlina łąkowa i rajgras angielski. Jeśli jednak spotkamy się z mieszanką, która ma w składzie trawy takie, jak życica wielokwiatową, westerwoldzka, lub mieszańcowa, lepiej powstrzymać się od zakupu. Co ważne, kupując nasiona na trawnik, należy zwrócić uwagę na to, z ilu gatunków składa się mieszanka. Powinno być ich minimum trzy. Gatunki traw różnią się między sobą między innymi wyglądem, wytrzymałością na deptanie, czy suszę. Każdy z nich ma inne walory. Dlatego, w celu dostosowania składu mieszanki do warunków, nasiona traw w mieszance powinny być minimum trzech różnych gatunków, które zapewnią odpowiednią kompozycję.

Zwróć uwagę na rodzaj trawnika

Istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę wybierając nasiona traw na trawnik, jest to, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Jeśli ma być to trawnik ozdobny, najlepiej, żeby mieszanka miała w składzie mietlicę pospolitą, kostrzewę owczą i kostrzewę czerwoną. Są to gatunki, których barwa wyjątkowo dobrze się prezentuje, a czas odrastania po skoszeniu jest stosunkowo długi. Do trawników użytkowych – takich, które służą do sportu, rekreacji, najlepiej wybrać mieszankę mającą w składzie rajgras angielski oraz wiechlinę łąkową, z domieszką kostrzewy czerwonej. Taka kombinacja sprawi, że trawnik będzie charakteryzował się dużą wytrzymałością, odpornością na deptanie, a trawa będzie bardzo szybko odrastać. Dla osób, którym zależy w równej mierze na wyglądzie i wytrzymałości trawnika, rekomendowany jest zakup mieszanki nadającej się na trawniki uniwersalne. W składzie powinny one mieć minimum dwie odmiany rajgrasu angielskiego oraz minimum dwie odmiany kostrzewy czerwonej. Taka kompozycja idealnie nadaje się do przydomowych ogródków. Trawnik, który wyrośnie z mieszanki nasion uniwersalnych, będzie w równej mierze pięknie się prezentował, jak i będzie odporny na deptanie.

Warto kupować od sprawdzonych producentów

Aby trawa wyrosła gęsto i była odporna na różne warunki atmosferyczne, oraz trawnik nie uległ zniszczeniu poprzez deptanie, warto kupować od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy mają doświadczenie w produkcji mieszanek nasion traw. Zapewni to gwarancję jakości. Wybierając nasiona traw na trawnik, na pewno nie powinniśmy oszczędzać. Niska cena bardzo często wiąże się z tak samo niską jakością. W późniejszym czasie prawdopodobnie wpłynie to na wzrost kosztów utrzymania trawnika, więc oszczędzanie przy wyborze nasion na dłuższą metę paradoksalnie nie jest opłacalne.

Kup nasiona traw na naszogrodniczy.pl.