Mączka bazaltowa – jak wykorzystać ją w ogrodzie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Atrakcje dla dzieci w Elblągu – 5 miejsc należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mączka bazaltowa była wykorzystywana w ogrodnictwie już 100 lat temu. Dzisiaj została zastąpiona przeróżnymi produktami o nowoczesnych technologiach, które mówią o szybkim wzroście rośliny oraz spektakularnych metodach leczenia. Jednak dość często okazuje się, że wszystkie te nowoczesne preparaty zawodzą. Jak więc wykorzystać mączkę bazaltową, gdy nic innego nie pomaga?

W skrócie czym jest mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to po prostu zmielona skała bazaltowa. To produkt w 100% naturalny i często wykorzystywany w ekologicznym ogrodnictwie. Skała, z której robiona jest mączka zawiera ogromne ilości składników takich jak mikro,makro-elementy oraz tlenki, których nie posiadają sztucznie wytworzone nawozy i te mineralne.

Mączka bazaltowa i jej zastosowanie w ogrodnictwie

Mączkę bazaltową w ogrodzie można wykorzystać na kilka sposobów.

  1. Nawóz – Dzięki ogromnemu bogactwu mikroelementów w mączce bazaltowej jesteśmy w stanie dostarczyć roślinom wszystkiego czego potrzebują, dlatego nie ma sobie ona równych. Taki nawóz można stosować do wszystkich roślin z wyjątkiem tych kwaśnolubnych. Dlaczego? Ponieważ ma ona odczyn zasadowy. Mączka przede wszystkim użyźnia glebę, poprawia jej strukturę i magazynuje wodę. Jej składniki pokarmowe są bardzo wolno uwalniane do gleby, a więc nie grozi nam przenawożenie.
  2. Na choroby i szkodniki – Mączka bazaltowa oprócz dostarczania wszystkich potrzebnych składników ma również zadanie ochronne. Chroni rośliny przed chorobami oraz szkodnikami poprzez zatkanie kanalików powietrznych na skórze owadów, a to prowadzi do ich śmierci. Opylenie roślin mączką stwarza nie sprzyjające środowisko dla rozwoju przeróżnych grzybów.
  3. Zaprawianie nasion – Mączka bazaltowa świetnie nadaje się do wysiewu bądź przesadzania roślin. Można obtoczyć nasiona kilka dni przed ich wysiewem bądź użyć mączki do zaprawienie dołków pod krzewy i drzewka. Dzięki takiemu zabiegowi roślina będzie miała lepsze nawodnienie, a także idealny dostęp do składników odżywczych.
  4. Mączka na ślimaki – Jeśli twój ogród atakują wielkie grupy ślimaków na ratunek na pewno przybędzie mączka bazaltowa. Pozwoli ona na stworzenie mechanicznej bariery, która oblepi ślimaki i skutecznie uniemożliwi im dalsze żerowanie. Poza tym w mączce występuje miedź, która je odstrasza. Wystarczy obsypać nią grządki.