W naszych ogrodach niestety nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o rośliny, które pięknie zimują. Wyjątek stanowią zimozielone trawy oraz drzewka iglaste. O tyle sosna czy świerk mogą być na naszych posesjach ciężkie są w aranżacji pod rabaty ogrodowe. Dlatego zimozielona trawa to dobre rozwiązanie na zieleń w twoim ogrodzie.
Trochę trudno to uwierzyć, ale wymienione w drugi akapicie gatunki trawy potrafią przetrwać w naszych warunkach. Rzadko kiedy przemarzają, a przy obecnych zimach można powiedzieć, że ryzyko to jest niewielkie. Nasz klimat jest coraz bardziej łagodny. Związku z czym bardziej przyjazdy dla całorocznych traw. Nawet jeśli zdarzy się sytuacja, gdzie trawa ulegnie działaniu niskiej temperaturze możemy mieć pewność, że okres wiosny pozwoli na szybką regeneracje. Aby w razie groźnego przymrozku trawamogła liczyć na szybki wzrost można ją przywiązać ku górze oraz obtoczyć warstwą torfu kory albo liści. Przy okresie odwilżyć trawę można podlać, aby uniknąć suszy fizjologicznej.
Wszelka trawa zimozielona lubi być sadzona w miejscach cieplejszych. Nie przepada za zbyt silnym wiatrem oraz kocha ciszę i spokój. Dlatego doskonale nadaje się do sadzenia w cieniu drzew oraz w miejscach osłoniętych np. przez elewacje budynku. Nadaje się także na skalniaki osłonięte małą skarpą albo terenem górzystym. Trawa może być sadzona w miejscach nasłonecznionych. Jednak nie jest to warunek konieczny. Ciepło w zupełności jej wystarcza.
Abu móc cieszyć się zielenią nawet latem koniecznie musisz posadzić turzyce. To rodzaj trawy o dość zróżnicowanej wielkości. Wyższe gatunki nadają się jako tło dla kompozycji rabat oraz bylin. Sadzone na samym końcu naszego ogrodu eksponują niższe krzewy oraz kwiaty. Średniej wielkości trawa jest dobra na stworzenie zielonej obwódki wokół skalniaka. Możemy także sadzona punktowo jako uzupełnienie wolnej powierzchni. Mogą być także zieloną ozdobą na balkon oraz taras. Do znanych odmian należy: turzyca pospolita, sztywna oraz zwisła.
Drugim typem są kostrzewy. To piękne trawy o dość kędzierzawych liściach. Niski wzrost sprawdza się w ogródkach typu skalniak. Zwykle stanowią część obwodową. Nadają się do sadzenia w glebie, która jest dość uboga w substancje odżywcze. Dobrze rośnie na podłożach o słabym nasłonecznieniu oraz w mało wilgotnej ziemi. Do najpopularniejszych odmian pod trawnik ogrodowy pasuje kostrzewa sina, kostrzewa Gautiera (nazywana niedźwiedzim futrem) oraz kostrzewa Maire’a.
Artykuł powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl